Münevver Karabulut Davasında FETÖ Parmağı İddiası
Münevver Karabulut Davasında FETÖ Parmağı İddiası
 
ABD'den Bütün Dünyayı Etkileyecek Flaş Karar!
ABD'den Bütün Dünyayı Etkileyecek Flaş Karar!
 
Onlar Fırat'ın Nöbetçileri
Onlar Fırat'ın Nöbetçileri
 
Mustafa Sandal’dan Boşanma İddialarına Yanıt
Mustafa Sandal’dan Boşanma İddialarına Yanıt
 
DOLAR
4.7932
-0.57
EURO
5.6125
0.31
GRAM ALTIN
189.916
0.46
IMKB-100
94082
1.16

6284 ve 4320 sayılı Aile Koruma Yasası


Şule RAMAZANOĞLU

Şule RAMAZANOĞLU

06 Ocak 2017, 23:13

Anayasa, insanların yaşama hakkını, bedensel bütünlüğünü koruma altına alır. Anayasa insanların yaşama haklarını koruma altına alırken kadınlarımıza yönelik her türlü şiddet içeren kadınların haklarını sınırlamaya yönelik yapılan her türlü davranışı da önleme amaçlı 6284 Ailenin Korunması ve Kadına yönelik Şiddetin önlenmesi  kanununu  hayata geçirmiştir.

Bu kanun  kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik  açıdan zarar görmesini engelleyen, kişiye karşı keyfi davranışların  yapılmasını sınırlandıran, kamusal veya özel alanlarda da kişinin hak ve hürriyetlerini koruma amacı içeren   maddeleri  içermektedir. Ev içinde şiddete uğrayan, psikolojik baskı gören, hakları sınırlanan kadınlarımızın bu şiddetten kurtulmasının tek yolu yuvasını bırakarak kaçmak değildir. İşte bu yüzden 1998  yılında çıkarılan ve koruma emri olarak da bilinen  4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair yasa, evden uzaklaştırılması gereken kişinin şiddeti uygulayan kişi olduğunu söylüyordu. Fakat bu yasanın uygulanması süreci içerisinde kadınlara yönelik şiddetin  artması, yasanın içerisindeki maddelerin  yetersiz olduğu  şiddetin artmasının daha görünür hale gelmesi  zamanla daha kapsamlı bir yasanın gerekli olduğunu göstermiştir.

2011 yılında başlayan yeni yasa çalışmaları bir yıl boyunca  devam etti, yasanın şekil almasında, yasanın  eksiklik içeren maddelerinin düzenlenmesinde 236 kadın örgütü yasanın oluşturulma  sürecinde  çok etkin bir rol aldı. 8 Mart 2012 yılında, 4320 sayılı yasanın  geliştirilmiş hali ile yeni bir yasa kabul edildi. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına  Yönelik Şiddetin  Önlenmesine Dair  Yasa daha kapsamlı bir şekilde yürürlüğe girdi. Bu yasanın hazırlanmasında İstanbul Sözleşmesi esas  alınarak yeni yasa hazırlanmıştır.
6284sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesine dair yasaya göre, şiddetin tanımı; Kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik  veya ekonomik açıdan zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren  toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel ve psikolojik sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranıştır.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.